Mavi Plaka Araç Ruhsatlandırma

Mavi Plaka Araç Ruhsatlandırma

Mavi Plaka Araç Ruhsatlandırma
10 Kasım 2021
Mavi Plakalı Araç Gümrük ve Tescil Araç gümrükleme hizmetleri.

1993 yılında kurulan 9ekim Limited Şirketi, Gümrük Müsteşarlığı tarafından verilen izinler çerçevesinde yabancıdan yabancıya kapsamındaki araçların gümrükleme işlemlerini yapan ilk ve tek şirkettir. İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği ve İstanbul Ticaret Odası üyesi olan firmamız yarı kamu hizmeti yapan resmi gümrük müşaviri statüsünde hizmet vermektedir. Yetkili ve profesyonel bir firma ile çalışmanın ayrıcalığını tercih eden uluslararası müşterilerimizi referanslar bölümünde görebilirsiniz.

Şirketimiz, Türkiye’de ikamet eden, çalışma izni bulunanlar, öğrenciler, NATO askerleri ve konsolosluk görevlileri, emekli olduktan sonra Türkiye’de ikamet eden yabancılar, uluslararası şirketler ve bunların çalışanlarına ait getirilen araçların lojistik ve gümrük işlemlerini, yaklaşık 20 yıllık tecrübe ile uzmanlıkla yürütmektedir.

BMW, Land Rover, Mini marka araçların Türkiye Distribütörü Borusan Oto, Taxfreecar® statüsündeki araçların gümrük müşavirlik hizmetlerinde çözüm ortağı olarak firmamızı önermektedir.

Hizmetler

 • Aracın yabancıdan yabancıya tüm gümrük müşavirlik işlemleri.
 • Aracın yurt içi girişi, türk plakaya çevrilmesi, otomobil tescili, plakası ve aracın ilk tescil tarihine kadar olan işlemler.
 • Yurtdışında satın alınan veya yurtdışında bulunan yabancı plakalı aracın yabacıdan yabancıya kapsamında Türkiye’ye devrinden Türk plakasına çevrilmesine kadar gerekli tüm yurt dışı-yurtiçi gümrük ve lojistik işlemleri.
 • Yabancıdan yabancıya araç alım-satımındaki tüm devir işlemleri.
 • Aracın yurtdışına çıkarılması sırasında Türkiye’deki gümrük ve trafik kurumlarındaki kayıtların kapatılması, aracın trafikten boşaltılması, pasaporttan araç çıkarılması, aracın kara veya deniz yoluyla yurt dışına devri ve yurt dışı gümrük işlemleri.
 • Süresi dolmak üzere olan araçlar için Türk Turing ve Otomobil Kurumu ve gümrük idarelerinden ek süre alınması, sürelerini takip ederek cezai durum oluşturmaması için sürenin bitiminden önceki 45 gün içinde araç sahiplerine otomatik olarak bildirimde bulunulması.
 • Zorunlu sigorta ve kasko sigortası işlemleri.
 • Yabancıdan yabancıya araç için gümrük müşavirliği hizmetleri.
 • Kaza sonucu hasar gören aracın belirli bir şekilde gümrük işlemlerine terk edilmesi.
 • Konsolosluk çalışanlarının veya diplomatik muafiyet (NATO, basın, spor kulübü mensupları) için tahsis edilen ve Dışişleri Bakanlığı beyanname belgesi ile tahsis edilen otomobillerin Gümrük, yurt dışı transit, geliş ve gidiş işlemleri.
 • Araç Muayene ve Türk Standartları Enstitüsü Uygunluk Belgesi işlemleri.
 • Kazakistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya gibi ülkelerde satış amacıyla Türkiye’den alınan araçların çıkış işlemleri ve uluslararası geçici plakalı sigorta poliçelerinin sağlanması.
 • Uluslararası karayolu ve gemi ile profesyonel araç taşımacılığı ve nakliye hizmetleri.

Gümrük Müşavirliği Kurumunun Önemi!

Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı’na tabi yarı kamu hizmetlerini yürüten ve bu konuda yetki belgesine sahip gümrük müşavirliği şirketleri, Gümrük Kanunu’na göre kurumlar adına araç veya ev eşyalarını gümrük idarelerinde temsil etmeye yetkilidir. Firmamız, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı yetki ve izni ile çalışan, vergiden muaf otomobil konusunda uzmanlaşmış tek bir şirkettir.

Gümrük Müşavirliği Yetki Belgesi olmayan kişi ve kuruluşlara sadece noter tasdikli vekaletname ile gümrük idarelerinde işlem yapma yetkisi verilmesi, araç sahibi ve işlem yapan kişi veya kurumun suçlu bulunmasına neden olur. Gümrük belgelerinin yanlış doldurulması, vergi hesaplamaları, süre ihlalleri gibi sorunlardan herhangi bir temsil hakkı bulunmayan kişi ve kurumun hiçbir sorumluluğu yoktur, tüm sorumluluk araç sahibine aittir ve cezai hallerde yargı makamları tarafından ortaya çıkartılır. Zira sadece uzun bir muayene ve tecrübe sürecinden geçen ve bunu muayene sonuç ve belgelerle ispatlayan gümrük müşavirleri ile bunlara bağlı gümrük müşavirlik şirketlerine Türkiye Cumhuriyet’inde yürürlükteki gümrük kanunlarına göre işlem yapma yetkisi verilmektedir.

Güncel Gümrük Kanunu (4458 Sayılı Kanun) (04.1.1999 tarih ve 23866 sayılı Resmî Gazete) ve ilgili kanun maddesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Hukuk maddesini incelerseniz işin önemini anlayacaksınız. Gümrük işlemlerinde yasal sertifikalara ve yetkiye sahip firmalar ile kural:
Gümrük ve Gümrük Müşavirlerinde İş Takibi

MADDE -225-

I. Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işleme veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin faaliyetler, sahipleri ve onlar adına hareket edenler tarafından doğrudan temsil yoluyla veya gümrük müşavirleri tarafından dolaylı temsil yoluyla 5’inci madde hükümleri çerçevesinde takip ve sonuçlandırılır.

Mevcut Gümrük Mevzuatı, Gümrük Mevzuatı (07.10.2009 tarih ve 27369 sayılı Resmî Gazete)

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Gümrük ve Gümrük Müşavirleri ile Gümrük Müşavir Yardımcılarında İş Takibi

MADDE -561-

(1) Herkes, gümrük mevzuatının öngördüğü tasarruf ve işlemleri, bizzat kendisi de takip edebilir.

(3) İş takibi, eşya sahibinin noter tasdikli vekâletnamesi bulunan gümrük müşavirleri tarafından, gümrük idarelerinde dolaylı temsil yoluyla yapılabilir.

Firmamız yabancıdan yabancıya gümrük işlemleri konusunda uzman ve yetkilidir. Yabancıdan yabancıya (vergiden muaf araç olarak da adlandırılır) hakkında çıkarılan tüm kanunları, sirkülerleri, devredilebilir akreditifleri günden güne takip eder ve müşterilerini bilgilendirir. İstanbul’daki tüm otomobil ihtisas gümrüklerinde daimî, uzman personele sahiptir.

Araçların gümrükleme işlemleri tamamlandıktan sonra özel yazılımlar kullanılarak bilgiler merkezde arşivlenir. Dönem takipleri uygun şekilde yapılır. Araç sahibine süre dolmadan 2 ay önce (Mavi Karnet, bandrol, sigorta vb.) bilgi verilir ve cezai işlem uygulanması engellenir.

Gümrüğe Tabi Vergili Otomobil İthalatı

Türkiye’de yerleşik tüm kurum ve kişiler, yurtdışında herhangi bir lisansa sahip olmaksızın kendi ihtiyaçları doğrultusunda araç ithal edebilirler. Araçlar “sıfır” (kullanılmamış) olmalıdır. 1974 Model araçlar ve Antika statüsündeki araçlar vergileri ödenerek ithal edilebilir. VERGİ HESAPLAMA FORMU doldurularak ithalat işlemleri ile ilgili bilgi alınabilir.

Hizmetlerimizden Bazıları

Online profesyonel temsilcilerimiz dünyanın en büyük bazı markalarıyla çalışmıştır. 9Ekim Gümrük Müşavirliği firması 1989 yılında şahıs firması olarak kurulmuştur. 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı resmi ve lisanslı Gümrük Müşavirlik Limited Şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır.
Şartlar ve Koşullar
DMCA.com Protection Status
tr_TRTurkish