Turing Teminat Bedeli

Yabancıdan Yabancıya Vergisiz Araç & Mavi Plakalı Araç Alımı Satımı - Tax Free Car

Türkiye’de Taxfreecar (vergisiz araç) alma sistemi nedir?

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 130 ve 131. maddelerinden yararlanmak suretiyle, Gümrük Kanunu’na istinaden çıkarılmış, 07.10.2009 tarih ve 27369 mük. Resmi Gazete’ye de yayınlanarak yürürlüğe giren Gümrük Yönetmeliği’nin 376/j maddesinde tanımlanan ve Gümrük Müsteşarlığının 23 Ocak 2010 tarih 27471 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan KİŞİSEL VE TİCARİ KULLANIMA MAHSUS KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ SERİ NO 1‘de belirtilen yabancıların ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı özel kullanımlarına mahsus taşıtlarını, T.C. Devlet kurumu olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na aracın kasko değerleri üzerinden, araç kayıtları kapatıldığında veya araç satıldığında geri alınmak suretiyle yatırılacak depozito teminat mukabilinde araçlarını vergisiz olarak ülkemizde kullanabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Ülkemizde, yabancıdan yabancıya otomobil, mavi plaka ve mavi karne, araç olarak da mevcut terimlerde halk arasında kullanılmaktadır.

Turing teminatı nedir? Türkiye’de hâli hazırda uygulanan KDV (% 18), ÖTV (150-220) ve Gümrük Vergisi (%10) şeklinde birçok vergi mevcuttur. İlgili vergileri ödemeden geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus mavi plaka kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi,  hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, satılmasını engellemek ve şayet bu olumsuz durumların araç sahibi tarafından yapılması durumunda peşinen oluşacak para cezalarını Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bakanlığı tarafından hemen  tahsil etmek adına alınan bir garanti (güvence) teminat bedelidir.

 

 

Web sitemizde örnek olarak son yıllara ait bazı araçların teminat (depozito) oranları gösterilmiş olup güncel ve satın almayı düşündüğünüz yabancıdan yabancıya vergisiz arabanızın Turing teminatı bedelini öğrenmek için ve Turing teminat bedelini hesaplatmak için mavi plaka aracınızın marka /yıl/ model ve motor hacmini [email protected] E-Mail adresine bilgileri göndermeniz yeterlidir.

2022/2023 Yılına Ait En Çok Sorulan Turing Teminat Bedel Listesi

KAÇ TÜRLÜ GÜMRÜK TEMİNAT YATIRMA ŞEKLİ VARDIR?

 3 Türlü Teminat bedeli ödeme alternatifiniz mevcuttur.

  1. NAKİT DÖVİZ METODU: Mevcut mevduatınızı yabancı döviz cinsinden EURO, USD gibi döviz olarak veya Türk lirası yatırılıp daha sonra yine aracın kayıtlarını kapattığınızda derhal aynı gün içerisinde döviz olarak geri alınabilir.
  2. SPONSOR FİRMA DESTEĞİ; Expat olarak çalıştığınız şirket veya tanıdığınız bir şirket tarafından şirket bank limitleri dahilinde adınıza verilecek Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz. Özellikle yabancı firmalarda çalışan üst düzey yönetici ve direktörlerin tercih ettiği ve çalıştığı kurumsal firmanın finans departmanın çözümlediği bir yöntemdir.
  3. EV VE EMLAK İPOTEĞİ DAHİLİNDE TURİNG TEMİNATI; Türkiye’de bulunan kendi adınıza olan veya bir yakınınıza, anne veya babanıza ait evi, emlağı, arsayı Türk Bankalarında hesaplanan depozito bedeli kadar ipotek yaptırıp bunun karşılığında alacağınız Banka teminat mektubunu Turing oto kurumuna veya işlem yapılacak Gümrük müdürlüğüne verebilirsiniz. Bu yöntem en tercih edilen yöntemdir. Kendi olanaklarınız dahilinde temin edeceğiniz Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz.
  4.  

FİRMAMIZ TURİNG TEMİNAT MEKTUBU DESTEĞİ HİZMETİ:

Türkiye de başta Devlet Bankaları Turing teminatı mektubu konusunda bilgileri yoktur bu konuda firmamızın hizmet ortaklığı yaptığı anlaşmalı banka şubeleri ile kolayca ve çok düşük banka komisyonları dahilinde ev ipoteği dahilinde banka teminat mektubu alınması konusunda, mevcut Turing teminat mektubu başvuru dosyanızı adınıza eksiksiz hazırlayıp ön başvurunuz cüzi bir hizmet ücreti dahilinde veriyoruz …

 

Firmamızdan mavi plaka, yabancıdan yabancıya araba alan müşterilerimizde bu hizmet bedeli daha sonra düşülmektedir. Teminat mektubun herhangi bir sebepten dolayı Banka tarafından Reddedilmesi durumunda hizmet bedelin % 50’si iade olunur.

 

TURİNG TEMİNATI KONUSUNDA MÜŞTERİLERİMİZDEN EN ÇOK GELEN SORU:

 

Tax Free car olarak mavi plaka araba satın aldığımda Turing Teminatı verirsem Türkiye’deki vergili araç ile aynı fiyata geliyor?

Bu yanlış bilgiye karşılık aşağıda örnek verilmiştir.

Örnek olarak web sitemizde satılan 2021 model yeni model Mercedes Benz G500 AMG SUV araç

Araç mavi plaka olarak satış bedeli: 3.000.000.- TL

Araç Türkiye vergili olarak satış bedeli: 18.000.000.- TL

Araç Banka Teminat Bedeli (depozito): 4.000.000.- TL (ya da döviz veya ipotek mektubu karşılığı)

Hesabınızda kalan net para: 15.000.000 / 11.000.000 TL

Ve kaldı ki depozito bedeli araç kayıtları kapatıldığında iade alınmaktadır.!

Teminat vermeden araç satın alma hakkı yoktur. Türkiyede sadece Diplomatic misyonlar vergisiz araç kullanma hakkından faydalanabilmektedir.

Turing teminatı neden alınmaktadır?

Türkiye’de hâlihazırda uygulanan KDV (%18), ÖTV (%90-140) ve Gümrük Vergisi (%10) şeklinde birçok vergi mevcuttur. İlgili vergileri ödemeden geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi, başka bir şahsa devredilmesi, satılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, satılmasını engellemek ve şayet bu olumsuz durumların araç sahibi tarafından yapılması durumunda peşinen oluşacak para cezalarını tahsil etmek adına alınan bir garanti (güvence) teminat bedelidir.

 

Web sitemizde teminat hesaplama bölümünde güncel teminatlar hesaplatabilirsiniz. Teminat bedelleri EURO, USD gibi döviz olarak yatırılıp daha sonra yine döviz olarak geri alınabilir veya çalıştığınız şirket tarafından tarafınıza verilecek veya kendi olanaklarınız dahilinde temin edeceğiniz Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz.

teminat mektubu örneği

Online profesyonel temsilcilerimiz dünyanın en büyük bazı markalarıyla çalışmıştır. 9Ekim Gümrük Müşavirliği firması 1989 yılında şahıs firması olarak kurulmuştur. 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı resmi ve lisanslı Gümrük Müşavirlik Limited Şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır.
Şartlar ve Koşullar
DMCA.com Protection Status
tr_TRTurkish