You dont have javascript enabled! Please enable it!

Sıkça Sorulan Sorular

Ne yazık ki hayır, çifte vatandaşlar yabancıdan yabancıya alım satım hakkından faydalanmazlar, sadece yurt dışında ikamet eden (1 yılın 6 ayından fazlasını Türkiye dışında geçirenler) 2 yıl süreli triptik dediğimiz yabancı plakası ile Türkiye’de araçlarını kullanabilirler.

Ne yazık ki hayır, çift vatandaşlığa sahip olanların bu hakkı yoktur.

Bu konuda gümrük müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

Hayır, eğer aracınız MA-MZ plakalı bir araç ise, gerekli şartları yerine getirdiğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz.

Hayır, eğer aracınız MA-MZ plakalı bir araç ise, gerekli şartları yerine getirdiğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz.

Evet, karne süresi geçen araçlar belirli bir cezaya tabii olur, miktarı ise gümrük müdürlüğünden, geçen süreye göre öğrenilebilir.

Merhaba, bu şekilde bir işlem gerçekleştirebilmeniz ticari işlem statüsüne girmektedir ve konu burada yazacağımız kadar kısa değildir. Detaylar için bizi arayabilirsiniz.

Nişsanlınız üzerine aldığınız aracı sadece nişanlınız kullanır, evlilik durumunda siz de kullanabilirsiniz. Türk vatandaşlığına geçerse aracı kullanmak hakkını kaybedecektir, vergilerini ödese dahi kullanamaz, o zaman 3 seçenek vardır : – Aracı bir başka yabancıya satacaksınız – Aracı yurt dışına çıkaracaksınız – Aracı gümrüğe hibe edeceksiniz. Detaylar için lütfen bizi arayınız.

Yabancı plaka ile maksimum 2 yıl kalınabilir. Bu tip araçlara gümrükte pasaporta işlenen sürenin adı Triptik’tir. Bu süre 1 gün bile geçse cezası aracın vergilendirilmiş kıymetinin 2 katıdır. Hastalık, kaza, ölüm, doğal afetlerden dolayı olan mazeret gecikmeleri belge ile gümrük müdürlüğüne bildirilirse ceza alınmaz.

Evet, örgün eğitimde eğitim almanız gerekmektedir ve Türkiye’ye geliş tarihiniz ile öğrenciliğinizin başlama tarihi arasında 185 günden fazla olmamalıdır.

Bütün yabancı uyruklu kişilere vergili veya vergisiz alınsın MA-MZ plaka verilir, eğer taxfreecar statüsünde bir araç alma hakkına sahip değilseniz, o zaman vergili de alabilirsiniz ve o zaman bir başka Türk vatandaşına satabilirsiniz. Bu konuda şunu belirtmekte fayda vardır, ister vergili olsun ister vergisiz bütün araçlara MTV ve Araç Sigortası ödemek zorundasınız. Sadece MA (misafir) plakalı araçlarda ÖTV ve KDV ödenmez.

Gerekli şartları yerine getirdiğiniz sürece kullanabilirsiniz. Belirli bir süresi yoktur. Öğrenci iseniz, öğrencilik bitene kadar, çalışıyor iseniz, çalıştığınız sürece.

Merhaba, bu şekilde bir işlem gerçekleştirebilmeniz ticari işlem statüsüne girmektedir ve konu burada yazacağımız kadar kısa değildir. Detaylar için bizi arayabilirsiniz.

Eğer alma hakkına sahipseniz evet alabilirsiniz. Alma hakkından kasıt ise, Türkiye’de ikamet ediyor ve çalışıyorsanız. Bu da yetmeyebilir zira şartlar çok detaylıdır. Lütfen bizimle iletişim kurunuz.

Merhaba, bizim stoklarımızda hem Türkiye’de olan hem de Yurt dışında olan araçlarımız vardır. Stok durumunda belirtilmiştir. Sizin bu araçlardan alma hakkınızın olup olmadığını bilemeyiz. Lütfen bizimle iletişim kurunuz.

Hayır. Türkiye’de gerekli şartları yerine getirdiğiniz süre aracınızı burada süresiz kullanabilirsiniz.

Vergilerini hesaplaması gümrük müdürlüğünce yapılmaktadır. Ancak öncelikle sizin durumunuz, aracın durumunu bize e-posta ile gönderirseniz size bu klonuda bilgi verebiliriz.

MTV (Motorlu taşıtlar vergisi) ve Araç Sigortası

Hayır, belirli şartlara uymak gerekir. Bu şartları da bağlantıdan kontrol edebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Online profesyonel temsilcilerimiz dünyanın en büyük bazı markalarıyla çalışmıştır. 9Ekim Gümrük Müşavirliği firması 1989 yılında şahıs firması olarak kurulmuştur. 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı resmi ve lisanslı Gümrük Müşavirlik Limited Şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. Şartlar ve Koşullar
error: Uyarı: İçerik (metin, görsel, video) koruma altında!