MA Plaka Vergisiz Araç Hak Sorgulama!

MA Plaka (yabancıdan yabancıya) araç satın almak için sadece mavi kart sahibi veya yabancı olmak yetmiyor!

Lütfen dikkatlice okuyunuz;

Plate Vehi̇cle Registration

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Geçici ithalat Dairesi Başkanlığının 2017 yılında aldığı karar uygulaması ile yurt dışında yerleşik olma durumu uygulanmaya başlamıştır.

Yurtdışında yerleşik 185 gün olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmasını ifade etmektedir. .

Trafiğe tescil edilmek üzere geçici olarak yabancıdan yabancıya Taxfreecar olarak mavi  plakalı taşıt getirilebilmesi için yabancı kişilerin veya mavi karta sahip gurbetçi kişilerin Türkiye’de çalışmaya veya öğrenime başladıkları tarih itibariyle yurtdışında yerleşiklik şartını sağlamalarını şartını T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uygulamaya geçirmiştir. Aynı durum yurt dışında kalan Amerikalı  gurbetçilerin ,Avrupalı gurbetçilerin turistik olarak özellikle yaz aylarında getirecekleri arabaları içinde aynı durum söz konusudur .

Taxfreecar olarak Türkiyede yabancıdan yabancıya araba kullanacak yabancı kişilere örnek olarak ;

 

Örnek-1: Türkiye’ye 18.10.2017 tarihinde gelen ve 18.08.2018 tarihinde çalışmaya başlayan bir yabancının, çalışmaya başladığı tarihten geriye doğru bir yılda 304 gün Türkiye’de yerleşik olduğu için belirtilen kapsamda taşıt getirme hakkı bulunmamaktadır.

Örnek-2: Türkiye’ye 18.10.2017 tarihinde gelen ve 15.02.2018 çalışmaya başlayan bir yabancı, çalışmaya başladığı tarihten geriye doğru bir yılda 245 gün yurtdışında yerleşik olduğu için YTGGK ve YTGGF kapsamında taşıt getirebilir.

Turistik  olarak Türkiye de yaz ayında Amerika veya Alman plakalı arabasını kullanacak gurbetçi kişilere örnek olarak ;

 

Örnek-1: Türkiye’ye arabası ile sürerek veya Amerika’dan aracını gemi yolu ile göndererek ancak kendisi uçak ile Türkiye ye 18.10.2017 tarihinde gelerek giriş yapan ancak  18.08.2017-18.08.2016 tarihleri arasında Türkiye de 200 gün kalmış olan  Amerikalı gurbetçi veya Avrupalı gurbetçi arabasının Türkiye ye girdiği  tarihten geriye doğru bir yılda yurt dışında 165 gün ve diğer tarafta 200 gün Türkiye’de yerleşik olduğu için belirtilen kapsamda taşıt getirme hakkı bulunmamaktadır.

Ancak Taxfreecar mavi plaka  hakkından faydalanmak isteyen yabancıların  veya mavi kart sahibi Türk soylu yabancıların veya mavi kart sahibi gurbetçilerin  ve Turistik olarak başta  yaz aylarında arabalarını getirmek isteyen gurbetçilerin , güncel yönetmelik ,genelge bilmeden şifahen kendi yaptıkları yanlış bilgi dahilindeki hassas gün hesaplamaları ve   araç ithalatı konusunda ihtisas olmayan İl Gümrüklerinin yanlış veya eksik gün hesaplamaları veya gözden kaçan değişiklik gören kanunları fark etmemesi  neticesinde araç sahiplerinin mağdur oldukları ve hakları oldukları halde araçlarını ülkelerine geri götürmek zorunda kaldıkları gözlenmektedir. Zaman zaman Bakanlığın yayınlamış olduğu tasaruflu yazılar ,tebliğ ve genelgeler ile mevcut uygulamalar revize olmaktadır.

Bu konuda Resmi ve Lisanlı olan Gümrük müşavir olan firmamız son değişiklikleri günü gününe takip edip uygulayarak mevcut 185 gün mağduriyetine uğramamaları konusunda   “MA Plaka Vergisiz Araç Hak Sorgulama! Ve    “Turistik Araç 185 Gün Sorgulaması  “ büyük bir hassasiyetle araç sahibi adına yaparak, gerçek anlamda hukuki olarak hakkın olduğunu öğrenebilmektedir.

Türkiyede ilk kez firmamızca uygulamaya konulmuş bu Gümrük Müşavirlik Danışmanlık Hizmeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığının her yıl açıkladığı Danışmanlık ücreti tarifesi dahilinde ücretlendirilir .

Ancak https://www.taxfreecar.net/hizmetlerimiz/ linkinde bulunan hizmetlerden birini satın alması durumunda “hak sorgulaması ücreti “bu ücretten düşülür.

Profesyonel anlamda 185 gün hak sorgulaması için aşağıdaki formu doldurunuz;

Mavi Plakalı Araç Alma Hakkı Sorgulama

Türkiye’de vergisiz araç satın almak ve kullanmak için gümrük müşavirliği hizmetleri dahilinde hakkınızın olup olmadığını sizin için sorguluyoruz. Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.


    Online profesyonel temsilcilerimiz dünyanın en büyük bazı markalarıyla çalışmıştır. 9Ekim Gümrük Müşavirliği firması 1989 yılında şahıs firması olarak kurulmuştur. 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı resmi ve lisanslı Gümrük Müşavirlik Limited Şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
    Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır.
    Şartlar ve Koşullar
    DMCA.com Protection Status
    tr_TRTurkish