Yabancıdan Yabancıya Araba (Mavi Plaka)

Yabancıdan Yabancıya Vergisiz Araç & Mavi Plakalı Araç Alımı Satımı - Tax Free Car

Türkiye’de Taxfreecar (vergisiz araç) alma sistemi nedir?

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 130 ve 131. maddelerinden yararlanmak suretiyle, Gümrük Kanunu’na istinaden çıkarılmış, 07.10.2009 tarih ve 27369 mük. Resmi Gazete’ye de yayınlanarak yürürlüğe giren Gümrük Yönetmeliği’nin 376/j maddesinde tanımlanan ve Gümrük Müsteşarlığının 23 Ocak 2010 tarih 27471 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan KİŞİSEL VE TİCARİ KULLANIMA MAHSUS KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ SERİ NO 1‘de belirtilen yabancıların ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı özel kullanımlarına mahsus taşıtlarını, T.C. Devlet kurumu olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na aracın kasko değerleri üzerinden, araç kayıtları kapatıldığında veya araç satıldığında geri alınmak suretiyle yatırılacak depozito teminat mukabilinde araçlarını vergisiz olarak ülkemizde kullanabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Ülkemizde, yabancıdan yabancıya otomobil, mavi plaka ve mavi karne, araç olarak da mevcut terimlerde halk arasında kullanılmaktadır.

Turing teminatı nedir? Türkiye’de hâli hazırda uygulanan KDV (% 18), ÖTV (150-220) ve Gümrük Vergisi (%10) şeklinde birçok vergi mevcuttur. İlgili vergileri ödemeden geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus mavi plaka kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi,  hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, satılmasını engellemek ve şayet bu olumsuz durumların araç sahibi tarafından yapılması durumunda peşinen oluşacak para cezalarını Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bakanlığı tarafından hemen  tahsil etmek adına alınan bir garanti (güvence) teminat bedelidir.

 

Web sitemizde örnek olarak son yıllara ait bazı araçların teminat (depozito) oranları gösterilmiş olup güncel ve satın almayı düşündüğünüz yabancıdan yabancıya vergisiz arabanızın Turing teminatı bedelini öğrenmek için ve Turing teminat bedelini hesaplatmak için mavi plaka aracınızın marka /yıl/ model ve motor hacmini [email protected] E-Mail adresine bilgileri göndermeniz yeterlidir.;  

 

 

KAÇ TÜRLÜ GÜMRÜK TEMİNAT YATIRMA ŞEKLİ VARDIR?

 

 3 Türlü Teminat bedeli ödeme alternatifiniz mevcuttur.

 

 1. NAKİT DÖVİZ METODU: Mevcut mevduatınızı yabancı döviz cinsinden EURO, USD gibi döviz olarak veya Türk lirası yatırılıp daha sonra yine aracın kayıtlarını kapattığınızda derhal aynı gün içerisinde döviz olarak geri alınabilir.

 2. SPONSOR FİRMA DESTEĞİ; Expat olarak çalıştığınız şirket veya tanıdığınız bir şirket tarafından şirket bank limitleri dahilinde adınıza verilecek Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz. Özellikle yabancı firmalarda çalışan üst düzey yönetici ve direktörlerin tercih ettiği ve çalıştığı kurumsal firmanın finans departmanın çözümlediği bir yöntemdir.

 3. EV VE EMLAK İPOTEĞİ DAHİLİNDE TURİNG TEMİNATI; Türkiye’de bulunan kendi adınıza olan veya bir yakınınıza, anne veya babanıza ait evi, emlağı, arsayı Türk Bankalarında hesaplanan depozito bedeli kadar ipotek yaptırıp bunun karşılığında alacağınız Banka teminat mektubunu Turing oto kurumuna veya işlem yapılacak Gümrük müdürlüğüne verebilirsiniz. Bu yöntem en tercih edilen yöntemdir. Kendi olanaklarınız dahilinde temin edeceğiniz Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz.

 

FİRMAMIZ TURİNG TEMİNAT MEKTUBU DESTEĞİ HİZMETİ:

Türkiye de başta Devlet Bankaları Turing teminatı mektubu konusunda bilgileri yoktur bu konuda firmamızın hizmet ortaklığı yaptığı anlaşmalı banka şubeleri ile kolayca ve çok düşük banka komisyonları dahilinde ev ipoteği dahilinde banka teminat mektubu alınması konusunda, mevcut Turing teminat mektubu başvuru dosyanızı adınıza eksiksiz hazırlayıp ön başvurunuz cüzi bir hizmet ücreti dahilinde veriyoruz …

Firmamızdan mavi plaka, yabancıdan yabancıya araba alan müşterilerimizde bu hizmet bedeli daha sonra düşülmektedir. Teminat mektubun herhangi bir sebepten dolayı Banka tarafından Reddedilmesi durumunda hizmet bedelin % 50’si iade olunur.

 

TURİNG TEMİNATI KONUSUNDA MÜŞTERİLERİMİZDEN EN ÇOK GELEN SORU:

Tax Free car olarak mavi plaka araba satın aldığımda Turing Teminatı verirsem Türkiye’deki vergili araç ile aynı fiyata geliyor?

Bu yanlış bilgiye karşılık aşağıda örnek verilmiştir.

Örnek olarak web sitemizde satılan 2021 model yeni model Mercedes Benz G500 AMG SUV araç

Araç mavi plaka olarak satış bedeli: 3.000.000.- TL

Araç Türkiye vergili olarak satış bedeli: 18.000.000.- TL

Araç Banka Teminat Bedeli (depozito): 4.000.000.- TL (ya da döviz veya ipotek mektubu karşılığı)

Hesabınızda kalan net para: 15.000.000 / 11.000.000 TL

 

Ve kaldı ki depozito bedeli araç kayıtları kapatıldığında iade alınmaktadır.!

Teminat vermeden araç satın alma hakkı yoktur. Türkiyede sadece Diplomatic misyonlar vergisiz araç kullanma hakkından faydalanabilmektedir.

Türkiye’de tax free car sisteminden faydalanabilen kişiler

 • T.C. vatandaşlığına sahip olmayıp bununla beraber Ankara Çalışma Bakanlığından alınmış Çalışma İzni’ne sahip yabancılar alabilir. (Sadece ikamet izni olanlar alamaz çalışma izni alınması şarttır!) Koşulların uygun olması durumunda firmamız 9ekim Grup ayrıca çalışma izni olmayan yabancılara çalışma izni alınması konusunda Hukuki destek ve hizmet vermektedir.)
 • Türk soylu olup ancak Türk vatandaşlığına hiç geçmemiş veya eskiden Türk vatandaşı olup sonradan Türk vatandaşlığını iptal ettirerek yabancı vatandaşlığa geçip mavi kart alan gurbetçiler alabilir. (Yurtdışından emekli olmak veya Türkiye’de SSK veya Bağkur kaydı olmak şartı ile). 
 • Yabancı Öğretim Görevlileri
 • Yabancı Sporcular
 • Yabancı Basın Kuruluşu Mensupları
 • Yabancı Diplomatlar ve Konsolosluk Görevlileri (teminattan muaf)
 • Yabancı Üniversite Öğrencileri, mavi kartlı Türk soylular dâhil (sadece yüksek öğretim)
 • Türkiye’de yurtdışından emekli olmuş yabancı emekliler alabilir (Yurtdışında emekli olup Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartı olan gurbetçiler de buna dahildir)

Kimler “Tax free car” araçlardan satın alamaz?

 • Çifte vatandaşlar “Tax free car” araçlardan satın alamaz! (Hem Türk hem de yabancı vatandaş olan çift kimlikli olanlar alamaz).
 • Türk vatandaşı “Tax free car” araçlardan satın alamaz! (Sadece Türkiye’de aracı kullanma hakkı olmadan direkt yurtdışına götürmek kaydı ile satın alabilir).
 • Evlilik dolayısı ile sadece oturum belgesi olan yabancılar da “Tax free car” araçlardan satın alamaz! (Türkiye’deki yabancı gelin ve yabancı damatlar, mutlaka Ankara Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni alması şarttır. Koşulların uygun olması durumunda firmamız 9Ekim Grup ayrıca çalışma izni alınması konusunda destek ve hizmet vermektedir).
 • Lise çağında olmayan veya ehliyeti olmayan 18 yaşına girmemiş çocuklar ve TÖMER gibi sadece Türkçe yabancı dil kurslarına giden yabancı kurs öğrencileri de “Tax free car” araçlardan satın alamaz! (Mutlaka Türkiye’deki AÖF haricinde bir üniversiteye gitmesi ve ikametgâhının yabancı öğrenci ikametgâhı olması şarttır).
 • İkameti ve çalışma izni veya mavi kartı olan; yabancı değilseniz eğer tanıdığınızın veya arkadaşınızın adına alıp vekâletle kullanamazsınız, yasaktır!
0

Yılı aşkın

İş tecrübesi

0
Uzman
0 b
Yapılan hizmet
0
Farklı lokasyon

Turing teminatı neden alınmaktadır?

Türkiye’de hâlihazırda uygulanan KDV (%18), ÖTV (%90-140) ve Gümrük Vergisi (%10) şeklinde birçok vergi mevcuttur. İlgili vergileri ödemeden geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi, başka bir şahsa devredilmesi, satılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, satılmasını engellemek ve şayet bu olumsuz durumların araç sahibi tarafından yapılması durumunda peşinen oluşacak para cezalarını tahsil etmek adına alınan bir garanti (güvence) teminat bedelidir.

 

Web sitemizde teminat hesaplama bölümünde güncel teminatlar hesaplatabilirsiniz. Teminat bedelleri EURO, USD gibi döviz olarak yatırılıp daha sonra yine döviz olarak geri alınabilir veya çalıştığınız şirket tarafından tarafınıza verilecek veya kendi olanaklarınız dahilinde temin edeceğiniz Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz.

Teminat mektubu örneği

Müşterinin taleplerine göre istenilen aracın konfigüre edilerek Almanya’dan satışı.

 • Vergisiz (mavi plaka) misafir araç geçici kabul gümrükleme işlemleri.
 • Vergisiz araçların Türkiye’nin her yerinde kayıt ve tescil işlemleri hizmeti. (plaka, gümrük, trafik ruhsat, turing, TSE, A-Z’ye tüm kayıt işemleri)
 • Yabancıdan yabancıya, Taxfreecar Araç alım-satım, aracılık hizmetleri.
 • Yurtdışından (Almanya) siparişle ve 9Ekim Grup firmamız güvencesi ile her türlü marka ve model araç temin ve tedariki. (Türkiye’de ilk)
 • Araç sahibinin yurtdışında (sadece Almanya ve Almanya komşu ülkelerinden) kendi olanakları dâhilinde tedarik ettiği veya sahip olduğu aracın kapıdan kapıya lojistik şeklinde Türkiye’de kayıt ve plaka işlemleri bitirilmiş halde teslimi. (Türkiye’de ilk ve tek)
 • Almanya’dan kendi olanakları dâhilinde Almanya’daki araç satıcılarından internet ortamında araç temin eden kişilerin araçların adına satın alınması, aracın kaza ve hasar Expertizliğinin yapılması, satın alınacak araçta KDV varsa iade alınması, araç alımı konusunda satıcı ve alıcı arasında Almanca tercümanlık ve taxfreecar deneyimlerinin paylaşılarak kapıdan kapıya araç lojistiği. (Türkiye ilk ve tek)
 • Mevcut taxfreecar araçların ilişik kesme, mevcut Turing teminatların iade işlemleri, süre uzatım hizmetleri, mavi karne yenileme, mavi plaka araçların yurtdışı edilmesi.
 • Almanya’dan Türkiye’ye sadece otomobil taşıyan özel tırlar ve gemi (konteynır) ile dünyanın her yerine uluslararası otomobil ve araç nakliyesi.
 • Almanya’dan özel sipariş ile talep doğrultusunda oluşturulan konfigürasyon ile sıfır otomobil siparişi.

Sunduğumuz Bütün Hizmet Başlıkları

Online profesyonel temsilcilerimiz dünyanın en büyük bazı markalarıyla çalışmıştır. 9Ekim Gümrük Müşavirliği firması 1989 yılında şahıs firması olarak kurulmuştur. 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı resmi ve lisanslı Gümrük Müşavirlik Limited Şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır.
Şartlar ve Koşullar
DMCA.com Protection Status
tr_TRTurkish