Tax Free Auto Rights Inquiry

Tax Free Auto Rights Inquiry

Tax Free Auto Rights Inquiry

Mavi plaka,  Taxfreecar, yabancıdan yabancıya araba ,vergisiz otomobil, blueplate, misafir araç gibi terimlerle  ifade edilen ve özünde 

 

GEÇİCİ İTHAL EDİLEN KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ

(SERİ NO: 1)

Kanunda vergisiz olarak ithal edilen araçları ;

TAAHHÜTNAME VE TEMİNAT HÜKMÜNDE OLAN GEÇİCİ GİRİŞ BELGESİ İLE ( TAX FREE ) İŞLEMLERİ takrir belgesi ile  YAPILACAK OLAN YABANCI KİŞİLER

Türkiye’deki elçilik, konsolosluk ve buralarda görevli memur ve hizmetliler ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Teknik iş birliği ve benzeri uluslararası anlaşmalar kapsamında çalışan yabancı uzmanlar ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Yabancı işçi bürolarında çalışmakta olan yabancı personeller ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Yabancı basın yayın kuruluşları ve basın kartı sahibi mensupları ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Nato askeri personelleri ( Bu şahıslara ait araçların Gümrük işlemi 3 nüsha Nato Beyannamesi ile yapılmaktadır) ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

NAKİT YADA BANKA TEMİNAT MEKTUBU VERMEK SURETİ İLE YABANCI TAŞITLAR GEÇİCİ GİRİŞ KARNESİ İLE ( TAX FREE ) İŞLEMLERİ YAPILACAK YABANCI KİŞİLER

Geçici ikamet edip, özel şirket ve kamu kuruluşlarında Ankara çalışma bakanlığından alınmış çalışma izni kapsamında  çalışan yabancılar,Expatlar ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Acık Öğretim hariç örgün bir Üniversitede Yüksek öğrenim yapan veya master yapan  yabancı öğrenciler ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

 Oturma izni olan orijinal  emekli yabancılar ,( AslenTürk soylu olan mavi kartlı orijinal olmayan  yabancılar hariç ) ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

YÖK tarafından çalışmasına izin verilen yabancı üniversite veya lise öğretmenleri ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Federasyona bağlı olan yabancı sporcular ,futbolcular ( Misafir Araç Plaka, MA-Z Plaka )

Mavi kart ( eski adı  Pembe Kart ) sahibi Türk vatandaşlığından çıkmış yabancı uyruklu kişiler.

Bu kişiler satın alabilir . Ancak NAKİT YADA BANKA TEMİNAT MEKTUBU VERMEK SURETİ İLE YABANCI TAŞITLAR GEÇİCİ GİRİŞ KARNESİ İLE ( TAX FREE ) İŞLEMLERİ YAPILACAK YABANCI KİŞİLER ilgili madde belirtilen kişilerden olması taxfreecar hakkından yararlanabileceği anlamını taşımamamktadır …

  • bu kişilerin  yeni gümrük uygulaması cercevesinde Türkiyeye ilk  girişlerinden önce 185 gün yurt dışından olma şartı yani yurt dışında yerleşik olma koşulu  aranmaktadır. Yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük süre hesabı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden temin edilen pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre program vasıtasıyla emniyet müdürlüğü ve gümrük müdürlüğünde  yapılır. Pasaport veya kimlik bilgileri programa girilir, program Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 1 yıl (365 gün) giderek Türkiye’de ve yurtdışında kalınan süreleri hesaplar. Son 1 yıl içinde Türkiye’ye farklı pasaport veya kimliklerle giriş-çıkış yapan kişilerin, 185 günlük süre hesabının hatalı yapılmaması için gümrük idaresine bilgi vermesi gerekmektedir. Detaylı Hesaplama sonucunda kesintili veya kesintisiz son bir yılın toplamda 185 günden fazlasını yurtdışında geçiren ve olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişiler yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlamış olur. Her girişte 185 gün yurtdışında bulunma şartı gümrük idaresince kontrol edilir ve bu şartı sağlayanların taşıtlarına Taxfreecar izni verilir. İlgili 185 gün kuralı şartını sağlamayan araç sahibinin özel durumu dahilinde mücbir sebepler gümrük bakanlığına sunularak olumlu görüş alınması durumunda aracını misafir araç statüsünde faydalanması mümkündür.

 

Tax Free Auto Rights Inquiryları titizlikle ve tüm güncel mevzuatı bilen uzman bir gümrük müşavirinin yapması mağduriyetlerin önüne geçecektir.

mavi plaka  Vergisiz Oto Hakkınız olup olmadığını Gümrük ve Ticaret Bakanlığının her yıl açıkladığı resmi Gümrük müşavirlik danışmanlık liste ücreti üzerinden Sorgulama hizmetini garantili olarak rapor dahilinde vermekteyiz. Bu resmi sorgulamaya yapmadan Türkiye ye misafir plaka araç yapmak için otomobil getirmemeniz tavsiye olunur, zira bu sorgulamayı yaptırmadan veya konun uzmanı olmayan yetkisiz kişilere ön sorgulama yaptırıp ve kendilerini garanti altına almadan araç getirip maddi, manevi zarara uğrayan  bir çok  mağdur ile Tüm Türkiye uygulama  gümrük idarelerinde  karşılaşılmaktadır. Mavi plaka yaptırmak için satın yurt dışından satın alacağınız veya yurt dışında sahibi bulunduğunuz arabayı Türkiye’de mavi plaka yapmak için masraf ve eziyet yapıp getireceğiniz aracınızı hayali hüsrana uğramamak için firmamızdan olumlu veya olumsuz, hak ön sorgulaması yaptırmadan aksiyona geçmemeniz menfaatinizedir.

Some of Our Services

DMCA.com Protection Status
Our online professional representatives have worked with some of the world's largest brands. 9Ekim Customs Consultancy firm was established in 1989 as a sole proprietorship. In 1993, it started to serve as an official and licensed Customs Consultancy Limited Company under the Undersecretariat of Customs of the Republic of Turkey.
Copyright © 2021. All rights reserved. Terms and Conditions