Özürlü Araç Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri

Özürlü Araç Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri

Özürlü Araç Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri

Özel tertibatlı engelli otomobili ithalatı için, otomobil Türkiye’ye getirilmeden önce engelli kişinin bizzat kendisi, vasisi veya temsil yetkisini haiz kişiler tarafından Ticaret Bakanlığınca yetkilendirilen Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü, Yeşilköy Oto İhtisas Gümrük Müdürlüğü, İzmir Alsancak Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü, Gebze Gümrük Müdürlüğü, Malatya Gümrük Müdürlüğü, Rize Gümrük Müdürlüğü, Mersin Gümrük Müdürlüğüne müracaat edilmeli. Müracaatlar her ayın ilk salı günü Gümrük komisyonu tarafından yapılmakta ve onay gören müracaatlarda engelliye kişiye 6 ay geçerli olan Özel tertibatlı engelli otomobili ithalatı izin belgesi verilmektedir.

Akabinde müracaat sahibi Almanya’dan 3 yaşa kadar ve yurtdışından getirmeyi düşündüğü veya yurt dışından satın almayı düşündüğü ortopedik engelli aracının bulunduğu yılı itibariyle gümrük bakanlığı tarafından her dönem yenilen belirlenen gümrüklenmiş değerini aşmayan ( 2022 yılı itibari ile  bu rakam 514.000 TL ) aracını bulur akabinde firmamız aracı özel araç taşıyan tırlar ile Türkiye ye getirir ve gümrükleme işlemlerinin yapılacağı ilk müracaat edilen Gümrük idaresine sevk eder ve Engelli oto sahibi hiçbir vergi ödemeden aracını ithal eder.

Bu Engelli aracı sıfır vergisiz ithalat hakkından yararlanacak kişinin ortopedik bir engelinin olması gerekir. Zihinsel engelliler (tekerlekli sandalye ile taşınan zihinsel engelliler hariç) ,körler, sağırlar, böbrek hastaları, kalp hastaları vs bu kapsama girmez. Ortopedik engel ise doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle, iskelet, kas ve sinir sistemindeki bozukluklar sonucu bedensel yeteneklerin çeşitli derecelerde kaybedilmesi nedeniyle alt ve üst ekstremite sakatlığını olanları kapsamaktadır.

Some of Our Services

DMCA.com Protection Status
Our online professional representatives have worked with some of the world's largest brands. 9Ekim Customs Consultancy firm was established in 1989 as a sole proprietorship. In 1993, it started to serve as an official and licensed Customs Consultancy Limited Company under the Undersecretariat of Customs of the Republic of Turkey.
Copyright © 2021. All rights reserved. Terms and Conditions