• TAXFREECAR (YABANCIDAN YABANCIYA MAVİ PLAKA) ALIŞ
  • HİZMETLERİMİZ
  • TAXFREE ALIŞ
  • ARAÇLAR
  • SİGORTA
  • ULUSLARARASI ARAÇ NAKLİYE
  • HİZMETLERİMİZ
  • ARAÇ ARAŞTIR
  • HAKKIMIZDA
  • TAXFREE ALIŞ

Yabancıdan Yabancıya (Mavi Plaka)

 

 

TÜRKİYE'DE TAXFREECAR ( Vergisiz Araç )ALMA SİSTEMİ NEDİR?

 

 

Yabancıdan Yabancıya Vergisiz Araç Tax Free Car - Blue Plate Car4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 130 ve 131.maddelerinden yararlanmak suretiyle, Gümrük
Kanunu’na istinaden çıkarılmış, 07.10.2009 tarih ve 27369 mük. Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Gümrük Yönetmeliği’nin 376/j maddesinde tanımlanan, ve Gümrük Müsteşarlığının 23 ocak 2010 tarih 27471 sayılı resmi gazetede yayınlanan KİŞİSEL VE TİCARİ KULLANIMA MAHSUS KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ SERİ NO 1 de belirtilen Yabancıların ikamet yerlerine/adlarına kayıtlı özel kullanımlarına mahsus taşıtlarını, T.C Devlet kurumu olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna aracın Kasko değerleri üzerinden, araç kayıtları kapatıldığında veya araç satıldığında geri alınmak suretiyle yatırılacak depozito teminat mukabilinde araçlarını vergisiz olarak  ülkemizde kullanabilmelerini sağlayan, bir sistemdir. Ülkemizde, yabancıdan yabancıya otomobil, mavi plaka ve mavi karne ,araç olarak da mevcut  terimlerde halk arasında  kullanılmaktadır …

 

 

 

TÜRKİYE'DE TAXFREECAR SİSTEMİNDEN FAYDALANABİLEN KİŞİLER

 

 

·         T.C. Vatandaşlığına sahip olmayıp bununla beraber Ankara Çalışma Bakanlığındanalınmış Çalışma iznine sahip yabancılar alabilir, ( Sadece ikamet izni olanlar alamaz çalışma izni alınması şarttır.!. ) Koşuların uygun olması durumunda firmamız 9ekim Group ayrıca çalışma izni olmayan yabancılara çalışma izni alınması konusunda Hukuki destek ve hizmet vermektedir).

 

·         Türk soylu olup ancak Türk vatandaşlığına hiç geçmemiş veya Eskiden Türk Vatandaşı olup sonradan Türk vatandaşlığını iptal ettirerek Yabancı Vatandaşlığa geçerek mavi kart alan gurbetçiler ( yurt dışından emekli olmak veya Türkiye’de SSK veya Bağkur kaydı olmak şartı ile ).( Mavi kart ile ilgili detaylı bilgi )

 

·         Yabancı Öğretim Görevlileri

·         Yabancı Sporcular

·         Yabancı Basın Kuruluşu Mensupları

·         Yabancı Diplomatlar ve Konsolosluk görevlileri ( Teminattan muaf )

·         Yabancı Üniversite Öğrenciler, mavi kartlı Türk soylular dâhil  ( sadece Yüksek Öğretim)

·         Türkiye'de yurt dışından emekli olmuş Yabancı Emekliler alabilir,  ( Yurt dışında Emekli olup Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartı olan gurbetçilerde buna dahildir ).

 


KİMLER “TaxFreeCar” ARAÇLARDAN SATIN ALAMAZ ?

 

 

 - Çifte Vatandaşlar “Taxfreecar”satın alamaz! ( Hem Türk hem de Yabancı Vatandaş olan çift kimlikli olanlar alamaz).


-Türk vatandaşı “Taxfreecar “satın alamaz! ( Sadece aracı Türkiye’de aracı kullanma hakkı olmadan direkt yurt dışına götürmek kaydı ile satın alabilir).


-Evlilik dolayısı ile sadece oturum belgesi olan yabancılarda “Taxfreecar” araçlardan satın alamazlar !.( Türkiye’deki Yabancı gelin ve yabancı damatlar , Mutlaka Ankara çalışma Bakanlığından çalışma izni alması şarttır. Koşuların uygun olması durumunda firmamız 9ekim Group ayrıca çalışma izni alınması konusunda destek ve hizmet vermektedir).


-Lise veya ehliyeti olmayan 18 yaşına girmemiş çocuklar ve TÖMER gibi sadece Türkçe yabancı dil kurslarına giden yabancı kurs  öğrenciside alamaz  ( Mutlaka Türkiye’de ki AÖF haricinde ki bir üniversiteye gitmesi ve ikametgâhının yabancı öğrenci ikametgâhı olması şarttır ).


- İkameti ve çalışma izni veya mavi kartı olan Yabancı değilseniz eğer, tanıdığınızın, arkadaşınızın adına alıp vekâletle kullanamazsınız yasaktır.

 


VERGİSİZ ARAÇLARDA TEMİNAT KONUSU?

 

 

-Yabancıdan yabancıya araç alma hakkı olan yabancılar Teminatlı dâhilinde araç alabilirler.

 

Teminatı devlet kurumu olan  TURİNG kurumuna Nakit olarak (TL, Döviz) yatırılması gerekiyor.

-TURİNG TEMİNATI HER ARACIN MODEL, YAŞI VE SİLİNDİR HACMİ ve TÜRKİYE SİGORTA KASKO DEĞERİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR, teminat oranlarını aracın özelliklerini belirten mail ile Turing kurumuna mail atarak öğrenebilirsiniz.  ARAÇ ALINDIKTAN VE SATILANA KADAR veya YURT DIŞI EDİLENE KADAR Bu DEVLET KURUMUNDA “BANKA TEMİNATI “VEYA DÖVİZ VEYA TÜRK LİRASI, OLARAK KALIR, ARAÇ SATILDIKTAN, yurt dışı edildikten sonra veya Gümrüğe Terk edildikten  SONRA alınan Güvence teminatı  Türkiye Devleti Tarafından size  GERİ İADE EDİLİR. Dileyen Evini, Ofisini veya çalıştığı bankanın uygun gördüğü Demirbaşını ipotek ettirip veya çalıştığınız  Bankada kredibiliteniz varsa veya çalıştığınız firma size kendi bankasından adınıza teminat mektubu vermeye razı olursa. mevcut kredibilite karşılığında Turing kurumuna   Banka teminat mektubu vererek teminat konusunu halledebilir. Teminat Güvencesi yatırmadan araç alamazsınız. İpotek karşılığı Teminat mektubu için çalıştığınız banka ile görüşünüz.

 

Teminat Mektubu Örneği için tıklayınız...

 


TURİNG TEMİNATI NEDEN ALINMAKTADIR?

 

 

Türkiye de hâlihazırda uygulanan KDV ( %18 )ÖTV (%90-140 ) ve Gümrük Vergisi (%10 ) şeklinde birçok vergi mevcuttur. İlgilivergileriödemeden Geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi, başka bir şahsa devredilmesi, satılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, satılmasını engellemek ve şayet bu olumsuz durumların araç sahibi tarafından yapılması durumunda peşinen oluşacak para cezalarını tahsil etmek adına alınan bir garanti ( güvence ) teminat bedelidir.

 

Web sitemizde teminat hesaplama bölümünde güncel teminatlar hesaplatabilirsiniz. Teminat bedelleri EURO,USD gibi döviz olarak yatırılıp daha sonra yine döviz olarak geri alınabilinir veya çalıştığınız şirket tarafından tarafınıza verilecek veya kendi olanaklarınız dahilinde temin edeceğiniz Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “banka teminat mektubu”  ile çözümleyebilirsiniz.

 

Teminat Mektubu Örneği için tıklayınız...

 

 

MAVİ KART / PEMBE KART SAHİBİ TÜRK SOYLU KİŞİLERİN TAXFREECAR KULLANIM HAKLARI NELERDİR ?

 

 

2014 yılı itibari ile Türk soylu olup ancak Türk vatandaşlığına hiç geçmemiş veya Eskiden Türk Vatandaşı olup sonradan Türk vatandaşlığını iptal ettirerek Yabancı Vatandaşlığa geçerek mavi kart alan gurbetçiler (  Türkiye’de SSK veya Bağkur kaydı olmak şartı ile ) ANKARA Çalışma Bakanlığından çalışma izni almalarına gerek olmadan Türkiye’de yabancıdan yabancıya Taxfreecar şeklinde Turing otomotiv kurumuna daha sonra geri almak kaydı ile depozito şeklinde ( EURO ,USD ,Banka garanti mektubu vb ) teminat yatırarak  vergisiz Araç alma haklarına kavuşmuşlardır.

 

 

yabancıdan yabancıya vergisiz araç , tax free carMavi kartı olan Türk Soylu şahıslardan Taxfreecar Araç alabilecekler şunlardır;

·         Mavi kart/ Pembe kart sahibi olması ( şayet mavi kart almadı ise Türkiye nüfus müdürlüklerinden veya Yurt dışı T.C konsolosluklarından temin edebilirler .)

 

·         Türkiye’de örgün bir öğretim kurumunda öğrenci statüsünde olmaları  veya Mavi kart sahibi kişinin Türkiye’de BAĞ-KUR veya SSK kayıtlarının olması ve her ay düzenli olarak SSK veya Bağkur primlerinin yatırılması şarttır.( Giriş çıkış yapılarak kandırmaca şeklinde mümkün değildir).

 

 

·         Mavi kart sahipleri de diğer yabancılar gibi Turing otomotiv kurumuna TEMİNAT YATIRMAK zorundadır. Teminat yatırmadan vergisiz Araç kullanımı yasaktır.Teminat bedelleri EURO,USD gibi döviz olarak yatırılıp daha sonra yine döviz olarak geri alınabilinir veya çalıştığınız şirket tarafından tarafınıza verilecek veya kendi olanaklarınız dahilinde temin edeceğiniz Banka Teminat mektubu ile nakit yatmadan “Banka teminat mektubu” ile çözümleyebilirsiniz.

 

Teminat Mektubu Örneği için tıklayınız...

 

·         Mavi kart sahiplerinin 6 ayda bir yurt dışına giriş çıkış yapmalarına gerek olmayıp Türkiye’de süre bulunmadan süresizce  Türk Plakasına çevrilmiş halde araçlarını kullanabilirler …

 

 

 

9EKİM GROUP ( TAXFREECAR.NET ) FİRMASI KİMDİR?

 

 

İstanbul Ticaret Odasından kontrol etmek için tıklayınız...9ekim firması İstanbul Ticaret odası kayıtlarından kontrol edileceği üzere 1995 senesinden beri aralıksız olarak faaliyette olan ( Ticaret sicil no 337702 sayfa 353 29Kasım 1995 ) T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı yarı kamu görevi gören Grup firmasıdır. 9ekim Grup firması kendi tapulu ofislerinde 75 kişiyi aşan SSK bordrolu personeli ile Resmi Lisanlı Gümrük Müşavirliği Hizmetleri, Relokasyon, Lojistik ve Vergisiz yabancıdan yabancıya araç alım satım ve kayıt tescil işlemleri konusunda Güvenle hizmet veren bu alanda Türkiye’ninöncü kurumsal bir firması olup hizmette bulundukları uluslararası firmalardan edindikleri,  yüzlerce yazılı ve fiziki teşekkür referansları mevcuttur.Türkiyede başta İstanbul da son birkaç senedir türeyen bazı kişilerin oluşturduğu ufak ofislerle firmanın taklitleri çoğalmış firmamız web siteleri kopyalanarak çalınmış ve olmayan firma geçmiş tarihleri ve olmayan Resmi Gümrük müşavirlik izin belgeleri ile müşteriler yanıltılarak, hizmet sunulmaya çalışıldığı gözlemlenmiştir. Resmi Gümrük müşavirlik belgesine ve Ticaret odası kayıt tetkik lerinden tespit edilecek  20 yılı aşkın resmi bir firma geçmişine sahip olmayan bu kişi ve kurumlarla firmamız bir alakası yoktur. Almanya kökenli olan Firmamız da iyi derecede Almanca, İngilizce, Fransızca bilen uzmanlar tarafından koordine edilmektedir.9ekim Grubun Almanya KÖLN ve DÜSELDORF ‘ta  kendi iştirakleri mevcuttur.

 

24 yıllık deneyimimizi İstanbul Ticaret Odası internet sitesinden kontrol etmek için tıklayınız...

 

( Ticaret Sicil No: 337702 )

 

 

9EKİM GRUBUN , TAXFREECAR ( Yabancıdan Yabancıya ,Mavi Plaka ) HİZMETLERİ NELERDİR.?

 

 

·         Vergisiz ( mavi plaka ) Misafir Araç geçici kabul Gümrükleme işlemleri.

·         Vergisiz araçların Türkiye’nin her yöresinde kayıt, tescil işlemleri hizmeti ( Plaka, Gümrük, Trafik Ruhsat, Turing, TSE A-Z’ye tüm kayıt işemleri )

·         Yabancıdan yabancıya, Taxfreecar Araç alım- satım, aracılık hizmetleri.

·         Yurt dışından ( Almanya ) dan siparişle ve 9ekim Group firmamız güvencesi ile her türlü marka ve model Araç temin ve tedariki . ( Türkiye’de ilk  )

·         Araç sahibinin yurt dışında ( Sadece Almanya ve Almanya komşu ülkelerinden ) kendi olanakları dâhilinde tedarik ettiği veya sahip olduğu aracın kapıdan kapıya lojistik şeklinde Türkiye’de kayıt ve plaka işlemleri bitirilmiş halde teslimi.( kapıdan kapıya )    ( Türkiye’de ilk ve tek )

 

 

·         Almanya’dan kendi olanakları dâhilinde Almanya’daki Araç satıcılarından internet ortamında Araç temin eden kişilerin araçların adına satın alınması, aracın kaza ve hasar Expertizliğininyapılması, satınalınacak araçta KDV varsa iade alınması, Araç alımı konusunda satıcı ve alıcı arasında Almanca tercümanlık ve taxfreecar deneyimlerinin paylaşılarak kapıdan kapıya Araç lojistiği. ( Türkiye ilk ve tek )

·         Mevcut Taxfreecar araçların ilişik kesme, mevcut Turing teminatların iade işlemleri, süre uzatım hizmetleri, mavi karne yenileme, mavi plaka araçların yurt dışı edilmesi

·         Uluslararası Almanya’dan Türkiye’ye sadece otomobil taşıyan özel Tırlar ile uluslararası Araç nakliyesi. Ve Gemi ( Konteynır ile ) Dünyanın her yerine uluslararası otomobil ve Araç nakliyesi.

·         Almanya’dan özel sipariş ile talep doğrultusunda oluşturulan konfigürasyon ile sıfır otomobil siparişi.